Rarytasy w ogrodzie

Rarytasy w ogrodzie

Kiedy urządzamy ogród, chcemy aby był wyjątkowy, inny niż  ogrody naszych sąsiadów. Proponujemy sięgnąć  po rośliny wyróżniające się  pokrojem, kolorem kwiatów czy kształtem liści. Zaskoczmy innych rośliną kwitnącą zimą. Posadźmy brzozę o bordowych liściach. Wszyscy mają lilaki o kwiatach różowych i fioletowych-my wybierzmy odmianę o kwiatach żółtych.

Chcielibyśmy przedstawić kilka ciekawych odmian, których zakup warto rozważyć.

Na dużej działce polecamy posadzić ciekawe drzewo. Naszym faworytem jest brzoza o purpurowych liściach ‘Purpurea’ i tulipanowiec amerykański. Tulipanowiec, oprócz oryginalnych liści, zaskakuje pięknymi kwiatami w kształcie tulipanów. Odmiana  ‘Aureomarginatum’ dodatkowo zachwyca pstrymi liśćmi o kremowych brzegach.

Brzoza Purpurea  foto Katarzyna Chudzik

 

  Proponujemy Państwu zainteresować się roślinami kwitnącymi zimą.  Polecamy szczególnie Jaśmin nagokwiatowy, kalinę Charles Lamont , abeliofylum koreańskie oraz wawrzynek wilczełyko.

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) jest krzewem, ale z powodu wiotkich pędów traktowany jest jako pnącze. Pierwsze kwiaty pojawiają się na nim już w październiku i można się nimi zachwycać do końca kwietnia! (z przerwą w okresie mrozów). Gatunek ten potrzebuje miejsc zacisznych i osłoniętych od wiatrów.

Rzadko spotykanym krzewem jest również kalina bodnantska ‘Charles Lamont’. Pięknie pachnące kwiaty pojawiają się na roślinie jesienią i pozostają na niej aż do wiosny.  Tę odmianę kaliny polecamy posadzić  wśród innych krzewów kwitnących wiosną ( np. forsycje) lub jako soliter (roślina rosnąca pojedynczo)  .

Kalina Charles Lamont

 

Niespotykanym i cennym krzewem jest również abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum).  Polecamy szczególnie odmianę ‘Roseum’ o różowych kwiatach. Kwitnie długo-od marca do początku maja. Kwiaty intensywnie pachną. Najlepiej sadzić ją na stanowisku osłoniętym i ciepłym, w pełnym słońcu, ewentualnie lekkim cieniu. Młode okazy wymagają zabezpieczenia na zimę, starsze zimują dobrze, choć w surowe zimy pąki kwiatowe mogą przemarzać i roślina nie kwitnie.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to kolejny krzew o pięknym zapachu kwiatów, którym możemy cieszyć się w zimowe miesiące. Już w lutym obsypany jest małymi ale bardzo licznymi kwiatami. Woń kwiatów (przypominająca zapach hiacyntów) wyczuwalna jest na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.