Mrozoodporne hortensje

 

Chętnie wybieramy hortensje do uprawy w ogrodach . Duże, kuliste kwiatostany przyciągają oko przez całe lato. Największym powodzeniem cieszy się od zawsze hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla). Swoją popularność zawdzięcza ogromnym kwiatom w pięknych kolorach-czerwonym, różowym a nawet niebieskim. Niestety - jest dość kapryśna. Trzeba ją dokładnie okrywać na zimę, ponieważ często przemarza. Przemarznięta oczywiście potrafi odbić, ale znowu wtedy nie kwitnie. Poleca się ją do sadzenia jedynie w cieplejszych regionach Polski.

Z tego względu polecamy inne hortensje - krzewiaste i bukietowe.

Hortensja drzewiasta (krzewiasta) dorasta do 1-2 metrów wysokości. Kwitnie wielkimi, półkolistymi kwiatostanami. Kwitnie całe lato, od lipca do września. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać na żywopłot. Najbardziej popularną odmianą jest Hortensja Anabelle, której zdjęcie prezentujemy na dole strony.

Hortensja ogrodowa (hydrangea paniculata) jest krzewem mrozoodpornym. Nie trzeba jej okrywać na zimę. Nawet jeśli przemarznie - nie tylko odbije, ale również zakwitnie. Dzieje się to dlatego, iż kwitnie ona na pędach tegorocznych. Dorasta ona do 2-3 metrów wysokości. Najpopularniejszą z odmian hortensji bukietowej jest ‘Grandiflora’ osiągająca około półtora metra wysokości. Jej kwiaty osiągają nawet 30 cm długości. Zaliczana jest do najbardziej odpornych ze wszystkich hortensji. Z innych odmian warto wymienić odmianę ‘Pink Diamond’ o różowych kwiatach, czy Limelight o pięknych limonowych wiechach. Godna uwagi jest również nowa odmiana Vanille-Fraise, charakteryzująca się biało-różowym zabarwieniem kwiatów, stopniowo przechodzącym w czerwony.

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno odmianę Grandiflora, Anabelle, Pink Diamond, Vanille-Fraise. Dysponujemy również hortensją dębolistą, o liściach pięknie przebarwiających się na czerwono.

Będziemy rozszerzać ofertę o kolejne odmiany.

Poniżej zdjęcie hortensji ANABELLE wykonane w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie