Dobór roślin

Krzewy iglaste mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach, na balkonach czy tarasach.Formy szybko rosnące stanowią najlepszy materiał na żywopłoty, które wyciszają hałas, chronią przed wiatrem czy oddzielają od sąsiadów.Odmiany karłowe doskonałe są do ogródków skalnych i wrzosowisk a wolnorosnące idealne będą na balkony czy tarasy.

Iglaki  są zdobią nasz ogród nawet zimą. Poprzez swoją różnorodność kolorystyczną tworzą w ogrodach wspaniałe kompozycje.Mamy iglaki o zabarwieniu igieł zielonym, niebieskim i żółtym złocistym.

Zielone odmiany stanowią wspaniałe tło dla wszelkich kompozycji. Wspaniale nadają się na żywopłoty.

Odmiany niebieskie ładnie komponują się z bielą i purpurą. Należy sadzić je w słońcu, dzięki czemu wyeksponowany będzie ich intensywny kolor.

Odmiany żółte najbardziej intensywny kolor mają wiosną( w przeciwieństwie do odmian niebieskich, które zachwycają głównie zimą), kiedy wypuszczają młode przyrosty.Dobrze jest je sadzić w zestawieniu z wyższymi iglakami, które osłonią je od nadmiaru słońca, co może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych pędów. 

 

Większość z nas jest szczęśliwymi posiadaczami małych ogródków. Poniżej zaproponujemy Państwu te gatunki, które najlepiej komponują się na takiej właśnie przestrzeni.Do wyboru mamy formy stożkowe, kuliste, płożące oraz o zwisających pędach.

Wśród form stożkowych króluje zdecydowanie jałowiec pospolity "Hibernica", cis pośredni "Wojtek", świerk biały "Conica" i "Laurin". Wielbiciele odmian żółtych wybrać mogą np. jałowca pospolitego "Gold Cone" czy cyprysik "Golden Wonder". Pięknie prezentują się również krzewy o zabarwieniu niebieskim, m.in cyprysik "Alumii", "Columnaris", "Elwoodii", jałowiec skalny "Skyrocket" czy "Blue Arrow" oraz świerk "Białobok" i "Sander's blue"

 

 

 

 

świerk kłujący

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amatorom form kulistych polecić możemy m.in. świerka pospolitego "Nidiformis", cyprysika Lwsona"Globus", swierka białego "Alberta Globe". Z krzewów o zabarwieniu złocistym igieł: cyprysika groszkowego "Sungold" oraz o niebieskiej barwie: świerk "Echiniformis"

 

 

 

 

 

alberta globe

 

 

 

 

Najpopularniejsze odmiany płożące to jałowiec "Wiltonii", "Green Carpet", "Repanda", o barwie złocistej jałowiec "Golden Carpet" , a z niebieskimi igłami polecamy również jałowiec "Blue carpet", "Blue Star" czy piękny "Blue Chip".

Malownicze odmiany o pędach zwisających pięknie wyglądające w małym ogrodzie to świerk "Inwersa" oraz  cyprysik groszkowy(mój ulubiony) "Filifera Aurea"(złocista odmiana).

 

 

 

filifera aurea

 

 

 

 

 

 

Ci zrobić, kiedy nawet mały ogródek pozostaje w sferze marzeń??? Na pewno nie rezygnować z upiększania iglakami balkonu!! Rośliny te, w formie miniaturowej, idealnie nadają się do uprawy na niewielkiej powierzchni. Moimi ulubionymi, które mogę państwu polecić są m.in. Tuja "Teddy"(pokrój kulisty, osiąga średnicę 40 cm), świerk pospolity "Little Gem"(spłaszczona mała kulka o średnicy do 50 cm), wspominany już wyżej jałowiec "Blue Star"(bardzo odporny na mróz!!)czy sosna górska "Winter Gold"(dodatkowy jej atutem jest zmieniające się zabarwienie igieł. Latem są one zielone, zimą-żółte.)

 

 

 

 

Winter Gold